AVTORICA JEZIKOVNIH ČLANKOV O VELENJŠČINI: VERICA JURAK
Biregionalen ali bi-regionalen?
Zakaj besede biregionalen (oziroma dvoregionalen) ne zapisujemo kot bi-regionalen? Beseda biregionalen je sestavljenka s predpono bi-; sestavljenke pišemo skupaj, torej med predpono in sledečim delom tvorjenke ne pišemo vezaja.
Primer napačnega zapisa besede biregionalen v besedilu:
Bi-regionalno usklajevanje znanstvenega in tehnološkega sodelovanja, vključno z določitvijo prednostnih nalog in opredelitev politik sodelovanja na področju znanosti in tehnologije.
GIS podatki ali GIS-podatki?
Pri zapisovanju tvorjenk, ki sestojijo iz kratice in polnopomenske besede, ne smemo pozabiti, da mora biti med kratico in sledečo besedo stični vezaj.
Napačno:
V spletni brskalnik vpišemo naslov ponudnika spletnega prikaza GIS podatkov, ti pa nam le-te naredijo vidne z aplikacijo, delujočo v brskalniku.
Pravilno:
V spletni brskalnik vpišemo naslov ponudnika spletnega prikaza GIS-podatkov, ti pa nam le-te naredijo vidne z aplikacijo, delujočo v brskalniku.
Pravilno zapisani primeri: GIS-podatki, GIS-aplikacija …
IKT-znanja in -veščine?
Kako pa je z zapisom besedne zveze IKT znanja in veščine?
Primer rabe omenjene besedne zveze v sobesedilu:
… vsako leto pa opravimo tudi redno preverjanje IKT znanj in veščin vseh zaposlenih ter organiziramo seminarje, katerih vsebino oblikujemo na podlagi rezultatov preverjanj.
V primerih, ko imamo zloženke, ki sestojijo iz kratice in sledeče besede, med njima pišemo stični vezaj, npr. IKT-znanja in IKT-veščine. Če imamo niz zaporedno zapisanih zloženk z enako kratico, kratice ni treba zapisovati dvakrat, bolj smiselno se je odločiti za krajši način zapisa, torej IKT-znanja in -veščine.
Pravilno:
… vsako leto pa opravimo tudi redno preverjanje IKT-znanj in -veščin vseh zaposlenih ter organiziramo seminarje, katerih vsebino oblikujemo na podlagi rezultatov preverjanj.
Za lektorske storitve kontaktirajte zlpp.uvkf@gmail.com