Na 23. Lirikonfestu Velenje (2024) dva dobitnika književne nagrade »velenjica – čaša nesmrtnosti«
Velenjska knjižna fundacija ob koncu 23. Lirikonfesta Velenje (11.–13. junij 2024) – tridnevnega festivala liričnega in potopisnega občutja – objavlja dobitnika književne nagrade »velenjica – čaša nesmrtnosti«. Uradna razglasitev je bila neposredno na večerni festivalni Akademiji Poetična Slovenija. Nagrado sta prejela Borut Gombač in Matej Krajnc. Nagrade so prejeli še dr. Miran Košuta, Marjan Rajšp, Klemen Pisk, Špela Sevšek Šramel in Miha Kragelj
Za osrednjo festivalno nagrado »velenjica-čaša nesmrtnosti« (za vrhunski desetletni slovenski pesniški opus za odrasle v 21. st.) so bili poleg lavreatov (letos dveh: Borut Gombač in Matej Krajnc) ožje nominirani: Cvetka Bevc, Marij Čuk, Aleš Jelenko, Cvetka Lipuš in Anja Zag Golob (nominacije za VČN so bienalne in dvoletne, tj. 2024–2025).
Na festivalni slavnostni Akademiji Poetična Slovenija v Velenju so bile podeljene tri literarne nagrade in ena plaketa: osrednja festivalna nagrada velenjica - čaša nesmrtnosti 2024 za vrhunski desetletni slovenski pesniški opus za odrasle v 21. st. (19. podelitev), ki sta jo letos prejela dva, in sicer Borut Gombač in Matej Krajnc; mednarodna Pretnarjeva nagrada 2024 – letos s častnim naslovom »ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika« (21. podelitev), ki jo je prejel dr. Miran Košuta; festivalna nagrada krilata želva 2024 za najboljši slovenski literarni potopis (knjižno objavljen v preteklem letu oz. od leta 2023 enakovredno za razpisno najboljši knjižno še neobjavljen slovenski literarni potopis, ki knjižno izide v letu po podelitvi; 8. podelitev), ki jo je prejel Marjan Rajšp; festivalna plaketa Lirikonov zlát 2024 za vrhunske oz. najboljše festivalne prevode (v obsegu 2 x 100 verzov dveh pesniških ustvarjalcev) novejše poezije za odrasle iz razpisno določenih jezikov (18. podelitev), ki so jo tokrat prejeli trije, od tega dva v tandemu, in sicer Klemen Pisk ter Špela Sevšek Šramel in Miha Kragelj.
BORUT GOMBAČ in MATEJ KRAJNC – velenjica - čaša nesmrtnosti 2024 – literarna nagrada za vrhunski desetletni pesniški opus za odrasle v 21. st. (19. podelitev)
BORUT GOMBAČ – Borut Gombač je pisec širokega spektra književnosti, kamor sodi vse od pisanja kratkih zgodb, radijskih iger, pravljic, radijskih iger, besedil za songe vse do poezije. Je pobudnik Slovenskih dnevov knjige v Mariboru, prejemnik Glazerjeve listine (2006), nagrade za vrhunske dosežke na področju literature Mestne občine Maribor in prejemnik Veronikine nagrade (2020) za najboljšo pesniško zbirko leta.
Ko bralec odpira vrata njegovih pesniških besed, se mu razpirajo zelo raznolika referenčna polja, ki z izvirnimi prehodi presenečajo z zanimivimi miselnimi zasuki in podobami. Ob tem se pesmi prehajajo iz narativne strategije v kratke, skorajda haiku pasuse in kdaj tudi v ritmično rimano poezijo. Hitro menjavanje planov, suspenz in presenečenje so ob inovativnem besedišču bistvene prednosti te poezije. Na videz nepomembna vsakdanjost nosi v sebi potencial skrivnega, nevsakdanjega in posebnega. Eksistencialne razsežnosti te poezije zaznamujejo trenutki, ki prehajajo iz realnega v domišljijski, kreativni in imaginarni svet. V miselnih igrah so sanjske podobe in »bazeni življenja«, kot v eni od pesmi zapiše avtor.
Estetske zakonitosti Gombačeve poezije so besedne in miselne igre v atmosferi, ki daje občutek nadčasnega na meji med preteklostjo in sedanjostjo v polju nezavednega, pa vendar tudi povsem tu v tem svetu, v tem življenju. V intenziviranju trenutka, ki lahko postane večnost, se pesmi dogajajo med enim in drugim, v zavedanju, da je Jaz vedno tudi drugi. Ta drugi pa v Gombačevi poeziji suvereno prehaja od pesnika k izkušenemu bralcu. – (iz utemeljitve)
MATEJ KRAJNC – Matej Krajnc je najprej prvinski pesnik, tisti, ki poezijo ustvarja skupaj z glasbo. V davnih časih so takim pravili liriki, ker so s sabo nosili glasbilo liro, s katero so si pomagali prepevati ali recitirati svoje pesmi. V današnjem času, ko redkokdo še igra liro, bi jih morda lahko poimenovali s kitariki, klaviriki in še kakšno glasbilo bi se našlo, ki ga uporabljajo kantavtorji za uglasbitev svoje poezija. Torej, Matej Krajnc je kantavtor. Pa tudi pesnik brez glasbe. O tem pričajo tudi njegove številne njegove pesniške zbirke.
Kot navdušenec nad ameriško kantavtorsko sceno in prevajalec (Dylan, Waits, Wainwright in drugi) se je srečal tudi z bitniško poezijo, in jo uvedel tudi v svoje pesmi z izvirno metaforiko preneseno v naše okolje in s sproščenimi verzi, polni izvirnih ironičnih namigov (na primer v trilogiji Maribor Celje Ljubljana) in korespondenco z različnimi znanimi ustvarjalci iz sedanjosti in preteklosti. Matej Krajnc ustvarja svojevrsten dnevnik skozi verze, ki se dotikajo našega časa in prostora na vrhunski način. Tako skozi zbirke pesmi, kot albume uglasbljene poezije. – (iz utemeljitve)
Festivalna nagrada VELENJICA - ČAŠA NESMRTNOSTI, ki jo od leta 2006/2007 na Akademiji Poetična Slovenija podeljuje Velenjska knjižna fundacija oz. Lirikonfest Velenje, je vseslovenska književna nagrada za vrhunski desetletni pesniški opus za odrasle v 21. st., ki pomembno zaznamuje novejšo umetniško literaturo in je v zadnjih desetih letih izkazan z najmanj dvema v slovenskem jeziku knjižno objavljenima vrhunskima pesniškima zbirkama za odrasle in (dodatno merilo od 2019) najmanj enim samostojnim knjižnim prevodom poezije za odrasle (izdano v tujini) ter v zadnjih desetih letih (vključno z letom širšega izbora za nominacijo VČN – 2022/2023, 2024/2025 …) z najmanj eno avtorsko predstavitvijo (v obsegu »sto vrhunskih slovenskih verzov«) v festivalni antologiji Lirikon21 oz. s pesniškim branjem na Lirikonfestu. – Sosvet za nagrado vrednoti pri izboru nagrajenca tudi avtorjevo celovito osebnostno držo ter prepoznavnost v slovenski in/ali mednarodni kulturno-umetniški javnosti. – Nominacije za nagrado VČN so bienalne in dvoletne (aktualno 2024–2025).
Nagrado za vrhunske desetletne pesniške opuse za odrasle v 21. st. so doslej prejeli: 2006 (p. n.) – Andrej Medved; 2007 – Milan Vincetič;† 2008 – Milan Dekleva; 2009 – Vinko Möderndorfer; 2010 – Boris A. Novak; 2011 – Milan Jesih; 2012 – Peter Kolšek;† 2013* – Zoran Pevec; 2014* – Esad Babačić; 2015* – Maja Vidmar; 2016* – Peter Semolič; 2017* – Tone Škrjanec; 2018 – Iztok Osojnik; 2019 – Uroš Zupan; 2020 – Lidija Dimkovska; 2021 – Miklavž Komelj; 2022 – Marjan Pungartnik; 2023 – Meta Kušar; 2024 – Borut Gombač in Matej Krajnc.
lirikonfest@gmail.com / Tel.: 03 5870 920 / Mobilni: 064 279 412 / www.lirikonfest-velenje.si